საერთაშორისო მწერლის რეზიდენცია „თუთა“ - 2024
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი (ISU) და აშშ-ს საელჩო ამაყობენ წარმოგიდგენთ 2024 წლის TUTA International Writer-in-Residence პროგრამას თბილისში, საქართველო. ამ საინტერესო ინიციატივას, ISU-ს მეხსიერების პროექტის (2023-2025) ნაწილი, მასპინძლობს საქართველოს ეროვნული ტრასტი და მხარს უჭერს PEN Georgia-ს და აშშ-ს საელჩოს. მწერლებს მთელს მსოფლიოში მიწვეულნი არიან განაცხადონ რეზიდენტურაზე, რომელიც ფოკუსირებულია თემაზე „მეხსიერება, მემკვიდრეობა და ხვალინდელი დღე“. რეზიდენცია განთავსდება ქალაქის ისტორიულ ავლაბრის რაიონში.
განაცხადები გაივლის ბრმა განხილვის პროცესს, რაც უზრუნველყოფს, რომ განმცხადებლის ვინაობა არ გამჟღავნდეს განმხილველი კომიტეტისთვის. კომიტეტი დაკომპლექტდება PEN Georgia-სა და The National Trust of Georgia-ს წევრებით.
საცხოვრებელი აპარტამენტები განლაგებულია საქართველოს ეროვნული ნდობის ლამაზად რესტავრირებულ შტაბში, ავლაბართან ახლოს, ისტორიულ ძველ თბილისში, ქალაქის ცენტრთან ახლოს. მოიცავს ორ აივანს, სამზარეულოს, საერთო ფართს და დამოუკიდებელია ქვემოთ მდებარე ოფისებისგან.
სწორი კანდიდატის აღწერა:
სწორი კანდიდატი იქნება ის, ვისაც აქვს ძლიერი ინტერესი ამ სფეროში და შესაბამისი თემით. (კანდიდატებს არ უნდა ჰქონდეთ უშუალო გამოცდილება კავკასიაში).
მწერლები უნდა ჩამოყალიბდნენ თავიანთ სფეროში. სწორი კანდიდატი გამოავლენს ინტერესს შესაბამისი სფეროს მიმართ (მაგ. ლიტერატურა, რეგიონის ისტორია, მემკვიდრეობის დაცვა, არქიტექტურა და ა.შ.)
ჟურნალისტებს, მკვლევარებს და ყველა სახის მწერლებს შეუძლიათ განაცხადონ.
საჭიროა შემდეგი ვალდებულებები:
- წერის და/ან კვლევის მთელი თვის განმავლობაში სრულად ჩადენის შესაძლებლობა.
- ერთი მოთხრობა ან არამხატვრული ნაწარმოები ზემოაღნიშნულ თემაზე წიგნში შესაძლო შესატანად, ინგლისურ და ქართულ ენებზე გამოსაცემად.
- მინიმუმ 1 სტატია ადგილობრივი პრესისთვის
- 2 საჯარო გამოჩენა მწერლის საზოგადოებაში გასაცნობად (უნივერსიტეტი, საჯარო ღონისძიებები და ა.შ.)
- 1 საჯარო კითხვა
- მწერლებს შეუძლიათ რეზიდენტურის ჩართვა უფრო დიდ პროექტებში, თუ ეს სფერო ნათლად არის ასახული განაცხადში.
Writer-in-Residence განაცხადის სახელმძღვანელო მითითებები
7 თებერვლის მდგომარეობით, National Trust იღებს განაცხადებს 2024 წლის Writer-in-Residence-ისთვის. რეზიდენტურა გაგრძელდება მინიმუმ 4 კვირის განმავლობაში (შეიძლება მოითხოვოთ გაფართოება) 2024 წელს. რეზიდენტურის სასურველი პერიოდია 2024 წლის ივნისიდან ნოემბრამდე.
საქართველოს ეროვნული ნდობის ვალდებულებები
- ოთახი
- მხარდაჭერა პრეზენტაციასა და ქსელში
- ფრენის ბილეთი
- ჰონორარი $1000.00 USD
- დღიურად $30.00/დღეში
განაცხადის პაკეტი უნდა შეიცავდეს:
- სამოტივაციო წერილი, რომელშიც წარმოგიდგენთ საკუთარ თავს და მოკლე ექსპოზიცია იმის შესახებ, თუ რა გახდით თქვენ კარგ არჩევანს რეზიდენტურობისთვის (მაქსიმუმ 1 გვერდი)
- მოკლე წინადადება შესაძლო თემებისთვის, რომელიც ეფუძნება ინტერესსა და გამოცდილებას (მაქს. 1 გვერდი)
- სასურველია ვიზიტის თვე და ვადები. თუ რეზიდენცია იქნება უფრო დიდი პროექტის ნაწილი, გთხოვთ, მიუთითოთ ეს დეტალები აქ

International Writer-in-Residence „Tuta“- 2024 in Tbilisi, Georgia
Ilia State University (ISU) and the U.S. Embassy are proud to present the 2024 TUTA International Writer-in-Residence program in Tbilisi, Georgia. This exciting initiative, part of ISU’s The Memory Project (2023-2025), is hosted by the National Trust of Georgia and supported by PEN Georgia and the U.S. Embassy. Writers worldwide are invited to apply for a residency focused on the theme “Memory, Heritage, and Tomorrow.” The residency will be based in the city’s historic Avlabari district.
Applications will undergo a blind review process, ensuring that the identity of the applicant remains undisclosed to the reviewing committee. The committee will be made up of members from PEN Georgia and The National Trust of Georgia.
The residency apartments are located at the beautifully restored headquarters at National Trust of Georgia in the neighbourhood Avlabari in the historic old Tbilisi, near the city centre. It includes two balconies, a kitchen, a shared space, and is independent from the offices below.
Description of right candidate:
The right candidate will be one with a strong interest in the area and relevant theme. (Candidates need not have direct prior experience in the Caucasus).
Writers should be established in their field. The right candidate will demonstrate an interest in a relevant area (i.e. literature, regional history, heritage preservation, architecture, etc.)
Journalists, researchers, and writers of all kinds are all welcome to apply.
The following commitments are required:
- Ability to fully commit to a full month of writing and/or researching.
- One short story or non-fiction piece for possible inclusion in a book on the above theme, to be published in English and Georgian.
- At least 1 article for local press
- 2 public appearances to introduce writer to community (university, public events, etc)
- 1 public reading
Writers may incorporate the residency into larger projects if this scope is made clear in the application.
Writer-in-Residence Application Guidelines
As of February 7th, the National Trust is accepting applications for the 2024 Writer-in-Residence. The residency will run for at least 4 weeks (extensions may be requested) in 2024. The preferable period of the residency is between June – November 2024.
Obligations of the National Trust of Georgia
- Room
- Support in presentation and networking
- Flight Ticket
- Honorarium $1000.00 USD
- Per diem $30.00/day
Application Package should include:
- A cover letter introducing yourself and a short exposition on what would make you a good choice for the residency (1 page max)
- A short proposal for possible topics based on areas of interest and expertise (1 page max)
- Preferable month of visit and timeline. If the residency will be a part of a larger project, please include these details here